Cerkwie

[3 zdjęcia]

   W przytulnych wnętrzach „Kawiarni etc.” przy ul. Romanowskiego 4 w Nowym Sączu prezentuję obecnie niewielką (10 niewielkich obrazów) wystawę moich prac o tematyce cerkiewnej. Są to prace wykonane w technice malarstwa akrylowego i akrylowo-olejnego na płótnie.
   Mieszkając od pewnego czasu w Beskidzie Sądeckim, zauroczony pięknem cerkwi, które na tych terenach są liczne, przedstawiam w swoich obrazach szczególne wtopienie tych obiektów w otaczającą przyrodę. Ten związek wydaje mi się ważny i według mne powinien zostać nierozerwalny. Są co prawda liczne cerkwie, które siłą rzeczy funkcjonują w otoczeniu bardzo zmienionym na przestrzeni dziesięcioleci lub nawet w pewien sposób zdegradowanym krajobrazowo. Ale jeszcze bardzo liczne, pięknie wkomponowują się krajobrazową przestrzeń sądecczyzny.
   Do niektórych motywów wracam – inne są wrażenia gdy ogląda się cerkiew o poranku, w południe czy wieczorem. Zmienna pogoda też ma znaczenie.
   Na potrzeby tej ekspozycji wykonałem własnoręcznie drewniane ramy, których prostota jest bardzo świadomie zamierzona. Wiedząc, że odbiorcy przyzwyczajeni są do oglądania obrazów w pięknych dobrze zaprojektowanych ramach w tym internetowym wpisie prezentuję niżej trzy obrazy przedstawione w innych zaprojektowanych przeze mnie wirtualnych ramkach podkreślających walory dzieł.
  Zapraszam do świata swoich przeżyć odmalowanych na płótnie.

Wystawa czynna do końca czerwca 2023 roku.